hamburger hamburger
logo

< Artykuły

BLOG - 12 października 2023

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

 

Październik – Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Październik niesie ze sobą nie tylko barwne liście i chłodniejsze wieczory, ale przede wszystkim ważne przesłanie dotyczące zdrowia każdej kobiety. W tym miesiącu, na całym świecie, akcentujemy znaczenie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi.

Statystyki w Polsce są niepokojące. W naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, rak piersi jest diagnozowany w późniejszych stadiach. Wczesny etap choroby wykrywany jest u około 41 proc. pacjentek, podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 51 proc., jak wynika z raportu OECD „Health at a glance. Europe 2022”. „To pokazuje, że wykrywamy raka zbyt późno, zbyt wiele kobiet trafia do lekarza już w stadium zaawansowanym” – podkreśla Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku są równie alarmujące – rak piersi i nowotwory ginekologiczne odpowiadały wtedy za 37 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród Polek. Co roku ponad 22 tys. kobiet w Polsce słyszy diagnozę raka piersi, z czego u 5-10 proc. nowotwór jest od razu rozpoznawany w stopniu zaawansowanym. Ten nowotwór jest drugą – po raku płuca – przyczyną zgonów onkologicznych wśród pań w Polsce. Niestety, pomimo postępów w leczeniu i diagnostyce, od około 13 lat obserwuje się rosnącą tendencję w zakresie umieralności na raka piersi. Eksperci podkreślają, że w debacie publicznej wciąż za rzadko mówi się o tej chorobie i brakuje edukacji skierowanej do kobiet.

Aby podkreślić wagę tego tematu i zachęcić każdą z Was do dbania o własne zdrowie, w Bella Clinica przygotowaliśmy specjalną ofertę: badanie USG piersi przez cały październik w promocyjnej cenie – tylko 200 zł!

Nie odkładaj wizyty na później. Regularne badania mogą uratować życie.

Dbaj o siebie i swoje zdrowie, a także przekonaj najbliższe osoby, by również dbały o profilaktykę.

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI

BLOG - 9 października 2023

Wygraj modelowanie ust - KONKURS URODZINOWY!

BLOG - 17 listopada 2023

Pielęgnuj swój uśmiech - jak dbać o nasze zęby, by zostały z nami na dłużej
ikona ikona ikona